Värmepump: Anmäl
Den här tjänsten kräver inloggningHär anmäler du att du ska installera värmepump på en fastighet i Mora eller Orsa kommun.
Innan du anmäler bör du läsa igenom den information som finns på kommunens webbplats. Här hittar du information om ansvar, hur du ska tänka när du placerar ut din anläggning, handläggningstider, avgifter med mera. Läs informationen här
Handläggningen
I e-tjänsten behöver du ange vissa detaljerade uppgifter om den värmepump du vill installera. Du kan därför med fördel fylla i uppgifterna i e-tjänsten tillsammans med en entreprenör genom att använda funktionen Överlåt ärende (mer information finns inne i e-tjänsten).
Innan miljö- och byggnadsnämnden fattar sitt beslut skickas ärendet för yttrande till huvudman för vatten och avlopp om ditt ärende är inom skyddsområde för dricksvatten.
Handläggningsavgift
En avgift för handläggningen av anmälan tas ut enligt fastställd taxa. Läs mer om avgiften här
Hämta dina företagsuppgifter
I e-tjänsten kan du som entreprenör välja att hämta dina företagsuppgifter från Bolagsverket, SCB och Skatteverket, så att du slipper fylla i dem. Du kan också välja att fylla i uppgifter om ditt företag manuellt.
Läs mer på Bolagsverkets sida Så här hämtas dina företagsuppgifter.
Följande behövs för e-tjänsten
- E-legitimation (BankID, Freja eID)
- Så här skaffar du e-legitimation

Blankett ansökan: 1 (PDF, 282 KB)